Sazivanje konstituirajuće sjednice UO GD Kamilo Blagaić
POZIV: Redovna izborna skupšina Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić”
Pozivamo Vas na redovnu, izbornu skupštinu Gljivarskog društva „Kamilo Blagaić“,
koja će se održati 25. veljače 2022. godine u Češkoj besedi, Šubićeva 20, s početkom u 18 00 sati.
Predlaže se sljedeći:
DNEVNI RED:
- Izbor radnog predsjedništva
- Izbor zapisničara i dva ovjerovitelja zapisnika
- Izvješće o radu Društva i izvješće tima za izlete
- Izvješće o radu i planu rada Stručnog povjerenstva
- Izvješće Nadzornog odbora
- Izvješće o financijskom poslovanju u 2020. i 2021. godini
- Izvješće o Planu financijskog poslovanja za 2022. godini
- Rasprava o izvješćima i njihovo prihvaćanje
- Davanje razrješnice:
Ø Upravnom odboru
Ø Nadzornom odboru
Ø Predsjednici Društva
- Dodatne informacije (Izmjena Statuta, izbor likvidatora Društva…)
- Izbor Kandidacijskog i Izbornog povjerenstva
- Izbor predsjednika društva
- Donošenje odluke o davanju ovlaštenja predsjedniku za zastupanje Društva
- Izbor:
- Nadzornog odbora
15. Odluka o izboru:
- Upravnog odbora
- Razno (podjela diploma za položeni gljivarski ispit, povelje počasne članice Društva..)
NAPOMENA: Zbog trenutno važećih mjera Stožera CZ, svi prisutni na Skupštini moraju imati važeće Covid potvrde (cijepljeni, preboljeli ili testirani) i imati zaštitnu masku.
PREDSJEDNICA DRUŠTVA:
Vesna Dujlović, dipl. ing.
Najava: Izborna skupština 2022. godine
HMGS – gljivarska događanja u 2021.godini, ako epidemiološka situacija dozvoli:
Tekst uredila: Klaudija Klanjčić
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Javljamo tužnu vijest da nas je jutros, u 8,15 sati, napustio naš dugogodišnji član Vladimir Pavlek, ing. elektrotehnike, nakon iznenadne i kratke bolesti.
Iskrena sućut prijateljima i rodbini.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
AKTIVNOSTI DRUŠTVA
U okviru Društva do sada je održano 38 izložbi gljiva, dva seminara za tržne i sanitarne inspektore, tečaj gljivarstva, gljivarski ispit te mnoštvo predavanja i stručnih izleta s determinacijama gljiva radi edukacije što većeg broja ljudi i sprečavanja trovanja konzumacijom otrovnih gljiva.
Na adresi Trg bana Josipa Jelačića 3/II, Zagreb, nalazi se Edukacijski centar “Svijet gljiva”, kolokvijalno zvan Muzej gljiva, u kojem je do sada izloženo više od 1250 vrsta liofiliziranih gljiva – tehnika sušenja koja se primjenjuje za sušenje gljiva. Tako osušene gljive zadržavaju oblik i boju i stabilne su na suhom zraku, tj. atmosferi koja se održava u izložbenom prostoru. G.D. “Kamilo Blagaić” je, uz Grad i Turističku zajednicu grada Zagreba, suosnivač Edukacijskog centra “Svijet gljiva”, koji je trenutno pod upravom Javne ustanove „Maksimir“. Voditelj projekta u Edukacijskom centru je prof. dr. sc. Romano Božac. Više o Edukacijskom centru možete pročitati na našim stranicama.
Osim toga, radi se na razvijanju ekološke osviještenosti, zauzimanju za zaštitu šuma od devastacije i prekomjerne sječe te proučavanje gljiva kao prirodnog izvora hrane u ljudskoj ishrani radom na razvoju uzgoja saprofitnih i mikoriznih gljiva, unapređivanju mikologije. Također surađujemo s drugim gljivarskim društvima i udrugama kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu. Naše društvo je suosnivač i aktivan član Hrvatskog mikološko-gljivarskog saveza.
Predavanja, determinacije gljiva i sastanci održavaju se svakog ponedjeljka od 18:00 do 20:00 sati u prostorijama Društva u Tkalčićevoj 33, a prema programu rada koji se donosi dva puta godišnje (programi rada: proljeće/ljeto i jesen/zima).
Uređeno: prosinac 2016.
PODSJETNIK NA PRVU MEĐUNARODNU BLAGIJADU
1) KAKO JE BILO NA PRVOJ MEĐUNARODNOJ BLAGIJADI
Povodom obilježavanja 10. godišnjice međunarodne Blagijade, koja se tradicionalno obilježava u Zagrebu od strane Gljivarskog društva Kamilo Blagaić, podsjećamo kako su izgledali sami počeci prije desetak godina, a u tome najbolje će nas podsjetiti dugogodišnji predsjednik Društva Mladen Strižak, koji je još uvijek vrlo aktivan u svijetu gljiva.
Fotografija: Mladen Strižak, privatna arhiva
KOMENTARI FOTOGRAFIJA S PRVE MEĐUNARODNE BLAGIJADE
SLIKA UTEMELJITELJA 1. MEĐUNARODNE BLAGIJADE (slika s domjenka održanog 22. 12. 2014. u našem Društvu: Mirjana Zorić, Mladen Strižak i Fanika Sever)
Odabrane slike iz arhive GU „Sunčanica“ Sinj:
- (3) otvaranje 1. Međunarodne Blagijade
- (1) dodjela Zahvalnice za sudjelovanje predsjedniku GU “Sunčanice“ Sinj (g. Branku Šegi )
- (4 ) čestitke članice ekipe utemeljitelja Mirjane g. Branku Šegi
- Muzikaši, članovi PD „Vrapče“
- (7) dio ubranih gljiva
- (8) dio ubranih gljiva
Odabrane slike iz arhiva GD „Boletus“:
1. Zlatko Zorić markira put do mjesta susreta
2 3. dio sudionika susreta okupljenih oko prvog dežurnog redara (u „gro“ planu) Andrije Dragšića
- 5. nakon pića dobrodošlice, sudionici prikupljaju snagu prije odlaska u šumu
- 8. dok su ostali zauzeti s prikupljanjem snage, naše članice: tadašnja članica UO našeg Društva Gordana Hodko (gđa s lijepom frizurom), najmlađa punoljetna članica Koraljka i malo starija Marica Funarić bdiju na recepciji
- 6. otvaranje 1. Međunarodne Blagijade. Član ekipe utemeljitelja i tadašnji predsjednik našeg Društva Mladen Strižak obraća se sudionicima gljivarijade (u pozadini su naši suorganizatori i prijatelji lovci, koji su nam omogućili održavanje naše fešte)
- 14. međunarodna gljivarska ekipa na Medvedgradu, prije odlaska na pravo stanište
- 16.1. pod vodstvom našeg vodića lovca Branka, na pravom staništu, u birtiji na Medvedgradu, gdje je društvo i zapjevalo („Moj očka ma konjička dva“ i ostale popularne međunarodne pjesme)
- 20. međunarodna determinacija gljiva
9 4. naša vrijedna članica Mirjana Jagar pomaže glavnom kuharu da malo predahne
- 5.1. Josip Sever, suprug članice ekipe utemeljitelja Fanike i tadašnje članice UO našeg Društva, najzaslužniji za održavanje naše 1. Međunarodne Blagijade nadgleda pristigle muzikaše iz PD „Vrapče“
- 6.1. nakon dolaska iz šume i determinacije gljiva, konzumacija pravog lovačkog kotlića
- 9. nakon uspješno obavljenog niza logističkih poslova koje mu je zadala članica ekipe utemeljitelja i tadašnja blagajnica našeg Društva (ujedno i njegova supruga) Mirjana, Zlatko zadovoljno odlazi na položaj za konzumaciju
- 17. drugi dežurni redar Gojko Pilipović s vidljivim ushićenjem potvrđuje kvalitetu lovačkog kotlića u izvedbi glavnog kuhara-lovca Iveka Vodopije
- 22. na kraju i zadovoljna članica ekipe utemeljitelja Fanika potvrđuje Ivekovo umijeće
- 26. dodjela Zahvalnice GU „Sunčanica“ Samobor (desno na slici neumorna tadašnja tajnica našeg Društva Marijanka Kavečić)
- 27. dodjela Zahvalnice GU „Sunčanica“ Sinj
- 28. dodjela Zahvalnice GD „Boletus“
- 13. zajednička slika djela sudionika naše gljivarijade
- 16. naši novi prijatelji iz Sežane zadovoljno promatraju sve užareniju atmosferu potaknutu izvrsnim i neumornim muzikašima (spremaju se da povedu „kolo naokolo“)
- 18. zahuktalo se zajedničko kolo svih sudionika gljivarijade (u sredini naš vodić u branje gljiva lovac Branko s kojim smo, na izričit zatjev naših gostiju iz Slovenije, gljivarili u birtiji na Medvedgradu
- 19. član ekipe utemeljitelja Mladen Strižak s guštom ispija čašu do dna (inače na većini druženja slika se s čašom u ruci i u prvi čas mogao bi takvim „imageom“ štetiti ugledu Društva, međutim, pažljiviji promatrač uočava da je čaša najčešće prazna-valjda radi budnosti)
- 1. Bl. rast. 1 fešta se bliži kraju (tako je barem izgledalo), pozdravljanje s gostima iz Sežane
- 1. Bl. rast. 2 muzikaši dolaze pred autobus i umjesto pozdrava, počinje drugi dio fešte. Padaju „putna za putnom“, već se bliži i sumrak, a muzika i pjesma odzvanjaju, ne nazire se kraj. Ipak netko trezveniji (valjda šofer) upozorava na dugačak put do Sežane i rastanak je ipak neumitan.
Fotografije su na linku: http://gdkb.hr/782-2/
Tekst i fotografije: Mladen Strižak
U Zagrebu, 20. 5. 2017.
2) KOMENTARI NAKON ODRŽANE 1. MEĐUNARODNE BLAGIJADE – s internetskih stranica GU „Sunčanica – Sinj“ i GD „Boletus“:
Branko Šego, GU SUNČANICA – SINJ:
- MEĐUNARODNA BLAGIJADA
U ORGANIZACIJIGLJIVARSKOG DRUŠTVA “KAMILO BLAGAIĆ”
U POZIVU JE PISALO
HEJ GLJIVARKE I GLJIVARI, EVO VIJESTI NOVE,
“KAMILO BLAGAIĆ” NA GLJIVARSKU FEŠTU ZOVE.
KONAČNO JE DOŠLO VRIJEME, DA VAS 5.7.2008. LJETA,
“KAMILO BLAGAIĆ” KROZ ŠUMU PROŠETA.
NEMAMO VAM ŠTO ZA KRITI,
SVEGA BIT ĆE ZA JESTI I PITI.
ŠTO SE TIČE GLJIVA, TKO ĆE ZNATI,
MOŽDA ĆEMO I NJIH BRATI.
U SVAKOM SLUČAJU NE GUBITE NADU,
DOĐITE NA NAŠU 1. BLAGIJADU!
Bilo je i bolje. Organizacija je bila na visokom nivou. Gljivari iz raznih krajeva Hrvatske i prijatelji iz Slovenije uživali su u prirodi, jelu, glazbi, a poneki i u upoznavanju novih vrsta gljiva.
Sanja, GD ZET
Znam da će Marino u galeriju staviti slikice pa ću se ovdje osvrnuti samo s par da vidite kako je bilo krasno.
U svakom slućaju hvala domaćinima na izvrsnom ugošćavanju. Ovo je bila prva Blagijada, a propusta nije bilo. Svaka čast i hvala.
Marino, GD Umag
Bravo Sanja! Danas si bila najbrži izvjestitelj!
Evo smo stigli sretno nakon lijepog i ugodnog gljivarskog druženja koje je odlično organiziralo naše njstarije gljivarsko društvo “Kamilo Blagaić” Prvo pa muško rekli bi naši ljudi,tako možemo reči i za ovu prvu Blagijadu!
Sanja je postavila par sličica ,a u galeriju slika če vjerojatno sutra osvanuti više toga (kad se vrati sa tuluma i jutarnjeg kupanja stručko!)
pozdrav svima -ko nije bio a mogao je doči u d.Kustošiju nek mu bu žao!jel tako zagorec!!!
VAŽNA NAPOMENA:
Pored brojnih telefonskih priznanja dobivenih putem mobitela, neka i ovi komentari objavljeni na internetskim stranicama GU Sunčanica-Sinj i GD Boletus, Umag ostanu zapisani i na našoj internetskoj stranici. Neka se i gljivari, koji još tada nisu bili članovi našeg Društva upoznaju s počecima naše sada već tradicionalne gljivarske manifestacije, koja ima zapaženo mjesto u gljivarskim manifestacijama HMGS-a.
Kao tadašnji predsjednik Društva aktivno sam sudjelovao u pripremi te manifestacije do najmanjih popratnih detalja. S obzirom na to uočio sam većini članova nepoznato djelovanje jednog čarobnjaka imenom Merlin, koji je izuzetno zaslužan (naravno osim Fanike i njezinog supruga Jože bez kojih ne bi bilo Blagijade) za uspjeh naše gljivarske manifestacije.
Naime pod tim imenom na Forumu GD Boletus krila se naša članica ekipe utemeljitelja Mirjana Zorić. U kratkom vremenu svojim djelovanjem (napisima punim humora i prisnosti) uspostavila je osobna prijateljstva s brojnim članovima tadašnjih društava/urduga HMGS-a. Uspjela je stvoriti jednu gotovo čarobnu atmosferu i animirati mnoge koji su s velikim veseljem došli na našu Blagijadu, „bruseći“ se danima unaprijed. Nema sumnje da je njezin doprinos uspjehu naše Blagijade bio izuzetan.
Tekst: Mladen Strižak
U Zagrebu, 20. 5. 2017.
___________________________________________________________________________________________________
Tekst uredila: Klaudija Klanjčić
MLADEN STRIŽAK POVODOM 10. OBLJETNICE MEĐUNARODNE BLAGIJADE
“Prilikom jednog razgovora u proljeće 2008. između tadašnjih članova UO našeg Gljivarskog društva „Kamilo Blagaić“: Fanike Sever, blagajnice Mirjane Zorić i mene osobno kao predsjednika rodila se ideja da i naše Društvo poput nekih gljivarskih društava samostalno organizira gljivarsko druženje na koje bismo pozvali sve tadašnje članice Hrvatskog mikološko-gljivarskog saveza.
Fanika Sever, uz podršku svog supruga člana lovačkog društva „FAZAN“ Šestine predložila je da se uz pomoć njegovog Društva realizira ta ideja, koja je odmah jednoglasno podržana od svih članova UO našeg Društva.
Fanika Sever, Mirjana Zorić i ja, utemeljitelji tog gljivarskog druženja i članovi lovačkog Društva, kao suorganizatori, ubrzo smo dogovorili sve detalje oko organizacije i termina održavanja te nove gljivarske manifestacije.
U traženju naziva manifestacije prihvaćen je moj prijedlog – „ BLAGIJADA“, koja osim kratkoće ujedno asocira na naziv našeg Društva.
Zahvaljujući velikoj pomoći našeg suorganizatora uspjeli smo 5. 7. 2008. organizirati 1. MEĐUNARODNU BLAGIJADU, na koju su se odazvali članovi brojnih gljivarskih društava iz Lijepe naše, uključujući i gljivare iz BiH i Slovenije, pa je manifestacija dobila i naziv međunarodna.
Pozivnice i Zahvalnice kreirala je naša članica Šarlota Schmidt, a u Pozivnici pozvali smo gljivare i ljubitelje prirode prigodnim stihovima koje sam napisao. U pripremi i organizaciji susreta s velikim entuzijazmom sudjelovali su vrijedni članovi, posebice članice našeg Društva.
Svi naši gosti na toj manifestaciji bili su oduševljeni pravim lovačkim kotlićem, gostoljubivošću domaćina susreta i prekrasnim ambijentom, na prostoru bivše streljane u Gornjoj Kustošiji, koji su naši lovci, kao korisnici, vrlo funkcionalno opremili za svoja druženja, i koji su nam nesebično ustupili za našu gljivarsku manifestaciju.
Nakon održane Blagijade bili smo jako ponosni, jer smo sa svih strana dobili velike pohvale. Sada kad obilježavamo njezinu 10. obljetnicu naglašavamo veliku zahvalnost našem suorganizatoru lovačkom društvu “FAZAN“, bez kojeg sve to ne bi bilo moguće.”
Tekst: Mladen Strižak, počasni predsjednik GDKB-a
U Zagrebu, 20. 5. 2017.
Povodom 39. Izložbe gljiva u Studentskom centru u Zagrebu:
GLJIVARSKO DRUŠTVO “KAMILO BLAGAIĆ”
Zagreb, 11. 10. 2017. – Gljivarsko društvo „ Kamilo Blagaić “ osnovano je u Zagrebu 19. 1. 1983. godine. Društvo nosi ime hrvatskog mikologa Kamila Blagaića, koji je još davne 1931. god. izdao knjigu o gljivama pod nazivom „Gljive naših krajeva“.
Društvo ima oko 300 članova, a rad se bazira na ogromnom entuzijazmu i elanu članova i suradnika. To omogućuje inicijativan i stabilan rad i razvoj društva. Gljivarsko društvo „ Kamilo Blagaić “ djeluje prema svojim ciljevima i zadacima: upoznavanje gljiva naših krajeva, razvijanje ljubavi prema prirodi i domovini, proučavanje gljiva kao prirodnog izvora hrane u svakodnevnoj prehrani, kao i u slučaju oskudice izazvane ratom ili elementarnim nepogodama, proučavanje gljiva s ciljem zaštite građana od njihovog trovanja, te suradnja s ostalim društvima u zemlji kao i odgovarajućim znanstvenim organizacijama.
Za ostvarivanje tih ciljeva i zadataka Društvo ulaže napore na stvaranju svoje jake stručne jezgre, zatim nabavci opreme za izobrazbu i osposobljavanje, nabavljanju stručne literature za biblioteku Društva. Također, pomaže osnivačkim inicijativama gljivarskih društava u ostalim gradovima u našoj republici.
Članovi Društva dali su svoj doprinos uvođenju predmeta “Gljivarstvo” na Agronomskom fakultetu u Zagrebu u šk. god. 1994./95.
Posebice se pozornost poklanja stručnim predavanjima s projekcijama, determinaciji gljiva i stručnim ekskurzijama s determinacijama na terenu. Valja istaknuti kako je 10. 5. 2013. Zagreb dobio Edukativni centar „Svijet gljiva” na Trgu Bana J. Jelačića br. 3, koji vodi naš poznati mikolog i autor velikog broja knjiga o gljivama, uključujući i Enciklopediju gljiva I i II, prof. dr. sc. Romano Božac. Tamo se posjetiteljima predstavlja oko 1500 vrsta gljiva. Društvo već tradicionalno organizira svake jesni Izložbu gljiva u Studentskom Centru, na kojoj postavljaju oko 300 vrsta gljiva.
Druženje i sastanci gljivara, izmjene iskustava, determinacije i beskonačni razgovori o gljivama, uključujući i davanje recepata o načinu pripremanja gljiva, održavaju se svakog ponedjeljka od 18 do 19 i 30 h u prostorijama Društva, Tkalćićeva 33.
Navedene ciljeve i zadatke provodi Upravni odbor. Predsjednik Društva je Dubravko Furlan, mag. teol., a tajnica je Vesna Dujlović, dipl. ing. Predsjednik Stručnog povjerenstva je prof. dr. sc. Romano Božac. Među posebice zaslužnim članovima Društva je i prof. dr. sc. Stjepan Mužic, također, dugogodišnji član Stručnog povjerenstva Društva
Počasni predsjednik Društva je mr. sc. Mladen Strižak, jedan od suosnivača Društva, prvi potpredsjednik, a zatim i dugogodišnji predsjednik.
Tekst: Momir Jovičić, UGLED PR 1 d.o.o., Božidara Adžije 17, 10000 Zagreb
_____________________________________________________________________________
Podsjetnik: Prijepis članka iz časopisa “GLJIVARSTVO“ Zagreb, rujan 1984. (str. 30):
GLJIVARSKO DRUŠTVO „KAMILO BLAGAIĆ“
Tehnološka civilizacija, koja stavlja čovjeka u sve veću ovisnost o predmetima tehnologije koju sam stvara te ga maksimalno udaljuje od prirode čiji je dio, rađa jedan novi fenomen koji svoj bum doživljava u industrijskim društvima zapada, a kroz filozofiju i kulturnu baštinu istoka.
Vraćanje prirodi, bijeg od alijenacije kako filozofske tako i fiziološke čovjekove biti, u takvom trenutku jednog otrežnjenja i nezadovoljstva isključivo potrošačkim vrijednostima koje su mu ponuđene, čovjek traži svoj „ komadić plavog neba “, zelene tratine, šume i možda koju gljivu.
Kao posljedica takvih kretanja nije čudno ali je značajno da se 19. I. 1983. godine osniva u Zagrebu Gljivarsko društvo „ Kamilo Blagaić “. Društvo nosi ime hrvatskog mikologa, koji je još davne 1931. god. izdao knjigu o gljivama pod nazivom „ Gljive naših krajeva “.
Gljivarsko društvo „ Kamilo Blagaić “ djeluje prema svojim ciljevima i zadacima,
- upoznavanje gljiva naših krajeva
- razvijanje ljubavi prema prirodi i domovini
- proučavanje gljiva kao prirodnog izvora hrane u svakodnevnoj ishrani, kao i u slučaju oskudice izazvane ratom ili elementarnim nepogodama
- proučavanje gljiva s ciljem zaštite od trovanja
- suradnja s ostalim društvima u zemlji kao i odgovarajućim znanstvenim organizacijama
- stvaranje centralne točke na području teoretske i praktične nauke o gljivama.
Navedene ciljeve i zadatke Upravni odbor provodi u sastavu:
predsjednik Irena Glebov, prof.
tajnik Branko Kusin
potpredsjednik dipl. ing. Mladen Strižak
blagajnik Hubert Mikulić
i članovi Dr Romano Božac, Dr Čedomil Herman, Mr dipl. ing. Tatjana Bobanović, Zlata Dubravčić i dipl. ing. Branko Herites.
Za što bolje provođenje ciljeva i zadataka društva Upravni odbor ulagao je velike napore na:
– okupljanju eminentnih mikologa te stvaranje jake stručne jezgre društva
– nabavljanju opreme: diaprojektora, episkopa, ploče itd.
– nabavljanju stručne literature za biblioteku društva
- izdavanju lista društva
- izdavanju značaka
- pomoći osnivačkim inicijativama gljivarskih društava pojedinih gradova u našoj republici. U Varaždinu su članovi Upravnog odbora B. Kusin, H. Mikulić i Z. Dubravčić i član društva Z. Tkalčec pomogli postaviti izložbu koju je Dr Božac determinirao. Karlovac i Čakovec također su pred osnivanjem društva. To je početak stvaranja velike gljivarske porodice: Gljivarskog saveza Hrvatske.
Program rada društva za I i II polugodište donosi Stručna komisija u sastavu:
Dr Romano Božac, Dr Čedomil Herman, Irena Glebov prof, Hubert Mikulić, i Hrvoje Korlaet, a obuhvaća predavanja sa projekcijama, determinacije gljiva i stručne ekskurzije s determinacijama na terenu. Jedna od tradicionalnih stručnih ekskurzija je Ličko Lešće gdje se jednog vikenda u rujnu, druže gljivari berući gljive kojima je bogat ovaj kraj, te uživajući u ljepotama ličkih šuma i dolini Gacke. Na kraju berbe postavlja se izložba gljiva, za koju i mještani uvijek pokazuju interes.
Druženje i satanci gljivara, izmjene iskustava, determinacije i beskonačni razgovori o gljivama, uključujući i davanje recepata o načinu pripremanja gljiva, održavaju se svake srijede u prostorijama društva, Medulićeva 30.
Velik priliv članstva, do sada oko 370, kako s malim početnim znanjem tako i bez njega, omogućuje društvu praktično provođenje principa, ciljeva i zadataka.
Ogromni entuzijazam i elan članova i suradnika omogućuje inicijativan i stabilan rad i razvoj društva.
I na kraju ove informacije ne mogu da ne citiram Kamila Blagaića:
„ u studiju gljiva ima neki poseban neodoljiv čar, i tko se jednom u njihovo kolo uhvati toga više ne puštaju “
Predsjednik
Irena Glebov, prof.
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
______________________________________________________________________________
PODSJETNIK: „Povijest“ gljivarskog pokreta i osnivanje sekcije „ GLJIVARI “ Društva prijatelja cvijeća i zelenila
„Povijest“ gljivarskog pokreta započinje postavljanjem izložbe gljiva u prostorima Malog lapidarija u Zagrebu u Kamenitoj 15, koja je trajala od 21. do 23.rujna 1979. g. u organizaciji Odjela za poljoprivrednu botaniku Fakulteta poljoprivrednih znanosti i Turističkog društva „ Gornji grad“, Zagreb. Izložbu su postavili naši uvaženi članovi prof. dr. sc. Romano Božac i prof. dr. sc. Stjepan Mužic, a gljive su prikupili studenti Fakulteta poljoprivrednih znanosti na čelu s prof. dr. Nevenkom Plavšić-Gojković i prof. dr. Valentinom Gaži i mnogi ljubitelji prirode i budući gljivari. Nakon te izložbe 1980. održana je prva izložba u SC Zagreb na kojoj su prikupljene prijave preko 450 ljubitelja gljiva, a osnivanjem sekcije „Gljivari“ Društva prijatelja cvijeća i zelenila u siječnju 1981. g. položeni su temelji našeg današnjeg Društva. Uz veliku i nesebičnu pomoć Društva prijatelja cvijeća i zelenila, inicijatori osnivanja ove Sekcije, uz naše uvažene članove, bili su: Fodor Ivica ( prvi predsjednik ), Lidija Klasić i Pajalić Miljenko, svo troje novinari i urednici Radio Zagreba, Vlatko Rupić i Branko Liker službenici Fakulteta poljoprivrednih zunanosti. S obzirom na velik interes i porast broja članova, 19. siječnja 1983. osnovano je samostalno Gljivarsko društvo „ Kamilo Blagaić “ , prvo gljivarsko društvo u RH.
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
______________________________________________________________________________
PODSJETNIK: Popis članova G.D. „ KAMILO BLAGAIĆ “, koji dobivaju PRIZNANJE, POVELJU POČASNOG ČLANA, ZAHVALNICU
PRIZNANJE:
- BRANKO BARTOLIĆ
- MIRKO BORKOVIĆ
- LJERKA BRAJČIĆ
- TONI DEBELJAK
- BRANIMIR HERITES
- LADISLAV MIKLEČIĆ
- STOJANKA NEŠIĆ
- JASENKA PAUNOVIĆ
- OLGICA PETROVIĆ
- DRAGICA POLJAK
- ŠARLOTA SCHMIDT
- DUŠKO STANISAVLJEVIĆ
- ZORKA STANISAVLJEVIĆ
- MIRKO ŠELER
- ANĐELKA ŠURINA
- BOŽICA TURKALJ
- ROBERT UNGER
- PETKO GAVRILOVIĆ (sponzor)
- MILE NAGLIĆ (sponzor)
PRIZNANJE (osmrtno):
- VLADIMIR ANDRAŠEVIĆ
- ŠTEFANIJA FUČEK
- Dr. sc. LJUBIŠA GRLIĆ
- Prof. dr. sc. ČEDOMIL HERMAN
- Dr. JOSIP JIRKAL
- HUBERT MIKULIĆ
POVELJA POČASNOG ČLANA:
- Mr. sc. TATJANA BOBANOVIĆ *
- ŽELJKA BRIŠKI
- VERA BURIĆ *
- PAVAO BURIĆ
- MILAN DRLJAČA *
- IVAN FORKO
- Mr. sc. JOSIP KALMAR *
- Prof. dr. sc. STJEPAN MUŽIC *
- Mr. sc. MLADEN STRIŽAK *
- ŽELJKO ŠELER *
ZAHVALNICA: Prof. dr. sc. ROMANO BOŽAC
* Iza imena i prezimena dodaje se tekst:
- dugogodišnjoj predsjednici Nadzornog odbora Društva
- dugogodišnjoj članici Upravnog odbora Društva
- dugogodišnjem članu Nadzornog odbora Društva
- dugogodišnjem potpredsjedniku Društva
- dugogodišnjem članu Stručnog povjerenstva Društva
- dugogodišnjem predsjedniku Društva
- dugogodišnjem članu Upravnog odbora Društva
U Zagrebu, 20. 12. 2007.
Napomena: PRIZNANJA, POVELJE i ZAHVALNICA dodijelit će se prigodom 25. obljetnice Društva
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
______________________________________________________________________________
Podsjetnik: GLJIVARSKI TEČAJ G.D. „ KAMILO BLAGAIĆ “ 2008. / 2009.
PREDAVANJA:
- 10. 11. 2008. JOSIP KALMAR UVOD U SVIJET GLJIVA
- 18. 11. 2008. MLADEN STRIŽAK NAJPOZNATIJE GLJIVE NAŠIH KRAJEVA
- 1. 12. 2008. JOSIP KALMAR MORFOLOGIJA GLJIVA
- 8. 12. 2008. STJEPAN MUŽIC HRANJIVA VRIJ.I KONZERVIRANJE G.
- 15. 12. 2008. MLADEN STRIŽAK LAT./GR. NAZIVI I SUFIKSI U NAZIV.G.
- 12. 1. 2009. ŠARLOTA SCHMIDT SAPROFITISKE I PARAZITSKE GLJIVE
- 19. 1. 2009. ŠARLOTA SCHMIDT MIKORIZNE GLJIVE
- 26. 1. 2009. VERA BURIĆ KADA I GDJE TRAŽITI GLJIVE
- 2. 2. 2009. MLADEN STRIŽAK TLO I GLJIVE ACIDOFILNIH ŠUMA
- 16. 2. 2009. MLADEN STRIŽAK ZNAČENJE OTRUSINE U DETERM. G.
- 2. 3. 2009. JOSIP KALMAR KEMIJSKI REAGENSI
- 16. 3. 2009. JASENKA PAUNOVIĆ RAZMNOŽAVANJE GLJIVA
- 23. 3. 2009. JASENKA PAUNOVIĆ SISTEMATIZACIJA GLJIVA
- 30. 3. 2009. ROMANO BOŽAC TROVANJE GLJIVAMA
- 6. 4. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE RODA AGARICUS
- 20. 4. 2009. VERA BURIĆ GLJIVE PORODICE MORHELLACEAE
- 27. 4. 2009. JOSIP KALMAR GLJIVE PORODICE AMANITACEAE
- 4. 5. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE RODA RUSSULA
- 4. 5. 2009. ŠARLOTA SCHMIDT G. RODOVA MACROLEPIOTA I LEPIOTA
- 11. 5. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE RODA LACTARIUS
- 25. 5. 2009. JOSIP KALMAR GLJIVE RODA BOLETUS
- 1. 6. 2009. JOSIP KALMAR G. RODA LECCINUM I XEROCOMUS
- 8. 6. 2009. JOSIP KALMAR G. RODA SUILLUS
- 15 . 6. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE RODA ENTOLOMA
- 29. 6. 2009. MLADEN STRIŽAK G. RODOVA CANTH. I CRATERELLUS
- 14. 9. 2009. JOSIP KALMAR GLJIVE RODA LYOPHYLLUM
- 21. 9. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE PORODICE POLYPORACEAE
- 28. 9. 2009. JOSIP KALMAR GLJIVE RODA HYGROCYBE
- 5. 10. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE RODA HYGROPHORUS
- 12. 10. 2009. ŠARLOTA SCHMIDT PUHARE I ZVJEZDAČE
- 19. 10. 2009. JOSIP KALMAR G. RODOVA RAMAR.,COLLYB.I MARAS.
- 26. 10. 2009. MLADEN STRIŽAK GLJIVE RODA TRICHOLOMA
- 2. 11. 2009. MLADEN STRIŽAK G. RODOVA MELANOLEUCA I LEPISTA
- 9. 11. 2009. STJEPAN MUŽIC G. RODOVA CORTINARIUS I INOCYBE
- 16. 11. 2009. JASENKA PAUNOVIĆ MIKROSKOPIRANJE GLJIVA
- 23. 11. 2009. JOSIP KALMAR GLJIVE PORODICE COPRINACEAE
STRUČNI IZLETI:
- 27. 9. 2009. MLADEN STRIŽAK KUPINEČKI KRALJEVEC
- 4. 10. 2009 „ GORNJA BISTRA
- 25. 10. 2009. „ KUPINEČKI KRALJEVEC
- 15. 11. 2009. „ KUPINEČKI KRALJEVEC
Napomena : Predavanja pod rednim br. 18 i 36 bila su zajednička za polaznike gljivarskog tečaja i ostale članove Društva.
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
_______________________________________________________________________________
Podsjetnik: POLAZNICI GLJIVARSKOG TEČAJA KOJI SU ISPUNILI UVJETE ZA DOBIVANJE DIPLOME
- MARIJANKA KAVEČIĆ
- GORDANA HODKO
- MIRJANA ZORIĆ
- NADA PERUŠIĆ
- TOMISLAV PERUŠIĆ
- FANIKA SEVER
- MIRJANA JAGAR
- BRANKA JOKOVIĆ
- VJENCESLAV JURIĆ
- JADRANKA PONGRAČIĆ
- MARICA FUNARIĆ
- MARIJA DEREN
- NADA KUBELKA
- VILIM ANTOLIĆ
- MARICA DELIĆ
- JOSIPA BELINA
- MARIJA EREGA
- ZDENKA HAJNIĆ
- NADA DANKO
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
______________________________________________________________________________
Podsjetnik: KANDIDATI ZA “PREVOĐENJE” U NAZIV DETERMINATOR MENTOR I DETERMINATOR
KANDIDATI ZA NAZIV DETERMINATOR MENTOR:
- Prof.dr.sc. ROMANO BOŽAC
- Prof.dr.sc. STJEPAN MUŽIC
- Mr.sc. JOSIP KALMAR
- ŠARLOTA SCHMIDT, dipl.ing
- Mr.sc. MLADEN STRIŽAK
- ROBERT UNGER, dipl.ing.
KANDIDATI ZA NAZIV DETERMINATOR:
- VERA BURIĆ
- MILAN DRLJAČA
- JASENKA PAUNOVIĆ, dipl.ing.
U Zagrebu, 27.04.2010. god.
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
_______________________________________________________________________________
KAMILO BLAGAIĆ
- 3. 1861. – rođen Kamilo Blagaić (Borićevac)
- / (69.) – upis u 1. razred osnovne škole Boričevac
- / (73.) – završetak 4. razreda osnovne škole
- / 74. – upis u 1. razred gimnazije Zagreb
- – završetak 4. razreda gimnazije
- / 79. – upis u 5. razred gimnazije
- / 82. – upis u 8. razred gimnazije Karlovac
- – matura
- – “ Vienac “ br. 10 ( pjesme : “ Serežanin “ i “ Sa šta ? “ )
- / 83. – upis na pravni fakultet u Beču
- – “ Hrvatske pjesme i pripoviedke iz Bosne “
- – “ Zvonimir “ ( balade : “Jelena” i “Kaduna” )
- – Sunja ( K. Blagaić – službenik u kolodvoru )
- – Bakar ( K. Blagaić – šef kolodvora )
- – Delnice ( K. Blagaić – šef kolodvora )
- početak bavljenja s gljivama ( Delnice )
- 9. 1906. – početak pribilješki o gljivama
- – Bjelovar ( K. Blagaić – šef kolodvora )
- 7. 1912. – K. Blagaić pribilježio prvu gljivu u Zagrebu ( Trg )
- 10. 1916. – “ Obzor ” br. 279 ( “ Koje su to “otrovne” gljive na
zagrebačkoj tržnici “ )
- 10. 1916.
– Izložba gljiva ( J. trg 6 )
- 10. 1916.
- – “ Narodne novine “ br. 151. ( “ Dvije slabo poznate otrovne
gljive “ )
- – “ Priroda ” br. 2 ( “ Krasnice iz carstva gljiva “ )
1918 – “ Hedwigia “ ( “ Boletus conglobatus eine neue sp. “ )
- – “ Hrvatska Prosvjeta “ br. 5 ( “ Kad srna umire “ )
- 10. 1919. – K. Blagaić preuzet u “ Družbu Braće Hrvatskog zmaja “
- – boravak K. Blagaića na Plitvičkim Jezerima ( 9. mj. )
- – “ Glasnik Hrvatskog prirodoslovnog društva “ br. 33.
( “ Prilozi flori viših gljiva okolice Plitvičkih Jezera “ )
- – “ Glasnik Hrvatskog prirodoslovnog društva “ br. 33
( “ Ist collybia inarmillata ( Schulzer ) identisch mit
Clitocybe tabescens ( Scopoli ), und nur eine ringlose
Clitocybe mellea ( Wahl ) “ )
- – “ Glasnik Hrvatskog prirodoslovnog društva “ br. 35
( “ Neke naše napomene vrijedne gljive “ )
- – “ Znameniti i zaslužni Hrvati te pomena vrijedna lica u Hrvatskoj povijesti “ od 925. – 1925.
- – preseljenje u Dvorničićevu br. 15
- – “ GLJIVE NAŠIH KRAJEVA “
- 9. 1933. – umro Kamilo Blagaić
- – “ Priroda “ br. 8 ( Vijesti – umro K. Blagaić )
- 4. 1934. – Botanički zavod preuzeo “ Zbirku Kamilo Blagaić “
- 5. 1941. – Zmaj Andrijski arhivirao podatke o K. Blagaiću
- – Hrvatska enciklopedija
- 1. 1983. – osnovano Gljivarsko društvo “ KAMILO BLAGAIĆ “
NAPOMENA: Ovaj je sažetak životopisa nastao na osnovi istraživanja, koje je proveo predsjednik Društva Mladen Strižak 1996. godine i prilog je obilježavanju 150. obljetnice rođenja Kamila Blagaića.
Napomena: tekst za objavu dao je bivši predsjednik Gljivarskog društva “Kamilo Blagaić” Mladen Strižak, 25. siječnja 2018.
___________________________________________________________________________
Gljivarska pjesma autora Josipa Strugara, posvećena dugogodišnjem predsjedniku GDKB-a mr. Mladenu Strižaku, nalazi se na linku: http://gdkb.hr/josip-strugar-gljivarska-pjesma/. Napominjemo da ju je za ove web stranice poslao Mladen Strižak 25. siječnja 2018. godine kao podsjetnik na sretna gljivarska vremena, kada se uz branje gljiva orila i gljivarska pjesma.
___________________________________________________________________________
Tekstove uredila: Klaudija Klanjčić