Gljivarsko društvo Kamilo Blagaić

Amanita citrina, žućkasta pupavka, otrovna

Etimologija: Amano brdo(planina) između Sirije i Turske
Citrinski epitet potječe  od  latinskog citrinum  = boja limuna.

Klobuk širok 5-10 cm, u početku poluloptast, zatim proširen, spljošten do zrelosti, uvijek glatkog ruba, kožica limunsko žuta, žutozelenkasta, posuta bjelkastim ili oker pločicama, različitih dimenzija i oblika. Ispucani ovoj raspada se na krpice jednake visine, slučajno raspoređen po klobuku.

Listići su gusti, pomiješani s kraćim listićima, bijelom ili s blijedim žućkastim nijansama.

Spore: Skoro kuglaste, 8-10.5 x 7-9 µm; otrusina je bijela.

Stručak visok 5-12 × 0,8-1,8 cm, cilindričan, s lagano proširenom bazom i završava velikom zadebljanjem volvom, koja je bjelkasta  žućkastim nijansama. Prsten, postojan, žućkast, narebran. Volva je obrezana i blago obrubljena, žućkastobijela s tendencijom mrljanja smeđom bojom.

Bijelo meso je nepromjenjivo, s tipičnim mirisom sirovog krumpira ili repe.

Kemijske reakcije: Kožica klobuka, listići i meso u gomoljastom zadebljanju stručka se u dodiru sa sumpornom kiselinom oboje maslinasto-smeđe, dok se rub listića s kalijevom lužinom oboji karmin-smeđe.

Sveprisutno stanište posebno na kiselim i pjeskovitim tlima, od ljeta do prvih zimskih mjeseci. Česta. U davna su se vremena zamjenjivala za Amanita phalloides. Zelena pupavka ima netaknutu i slobodnu volvu, ima klobuk bez naslaga ili bradavica.

Napomena: Lako se prepozna po vrlo velikoj,obrezanoj volvi, pločicama na klobuku i tipičnom mirisu sirovog krumpira.