Boletus luridus, kovara, mrežastonogi vrganj sinonim: Suillellus luridus
Visina 8-20 cm, klobuk 7-20 cm, smeđe-maslinasta otrusina.
Tri značajne gljive: kovara, zelenjača i glatkonoška imaju puno zajedničkih osobina: zeleno plavi presjek, plave na dodir, crvene pore. Kovara ima izduženu crvenu mrežicu na oker smeđe crvenom stručku. Po tome je dobila ime – mrežastonogi. Klobuk je oker boje. Suh i malo baršunast. Pore su crvene, kada žute ipak se vidi dašak crvenila. Crvenilo pora bitno je zbog zamjene sa jestivim šiljatonogim vrganjima. Podnica cjevčica je ljubičasto crvena. Malo je jestivih gljiva, možda samo zelenjača, sa crvenim porama. Tijekom kratkog ljetnog kišnog razdoblja mogu se pojaviti češće B. luridus i B. Reticulatusta da u šumi dominiraju te dvije vrste. Inače kovare vole toplinu, ne rastu u kasnu jesen.
Sirova je otrovna, kuhati 25 minuta na 100 stupnjeva ali zbog lošeg metalnog okusa bolje je ne pripremati za jelo. Tri su značajne gljive sličnog intentivnog plavo zelenog presjeka: glatkonoška, kovara i zelenjača. Kovaru prepoznajemo po mrežici, zelenjaču po tamnom baršunastom klobuku, glatkonošku po dnu stručka boje cikle.
Raste u crnogorici i bjelogorici. Ako u šumi imamo kovaru, ljeponogi vrganj, biserku velika je šansa da su prisutni i pravi vrganji. Jedini je problem što vrganje vole svi pa nestaju iz šume.