Melanoleuca melaleuca, obična gustoliska, jestiva
Etimologija: melas (gr.) = crno + leukos (gr.) = bijelo. Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Melanoleuca Klobuk je smeđe tamne boje, okruglast, gladak pa poslije uzdignut u središtu lagano se spušta prema rubu. Površina je mat tamnija u središtu sivo smeđa ili sivo crna, svijetliji prema rubu koji je bjelkast. Širok je 3-10 cm. Listići su gusti, ali ne vrlo gusti kao kod M.grammopodia, sa puno kraćih raznih dužina. Prirasli uz stručak sa širokim krugom. Bijeli su kasnije žučkasti. Otrusina je bijela.
Stručak je vlaknast nije čehast, svijetliji ili boje klobuka. Okrugao ravno se širi prema bazi. Baza je pokrivena bijelim ostacima micelija. Može biti uvijen. Vlaknast je. Širok je od 0.5 do 1.2 cm. Visok od 4 do 9 cm. Može biti malo čehast sa čehama boje klobuka.
Meso je mekano, tanko, bijelo je ili bjelkasto, nešto je tamnije u kožici stučka; miris nije izražen, okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit tla po vrtovima, pašnjacima, parkovima, u travnatim crnogoričnim i bjelogoričnim šumama.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA – Jestiva je vrsta slabe kvalitete.
Napomena: Prepoznatljiva je po vitkom izgledu (kao i cijeli rod Melanoleuca) i po kontrastu između snježnobijelih listića i smeđe boje klobuka. Sliči prugastoj gustoliski koja ima mnogo svjetliji stručak i klobuk. Sliči i crno-bijela gustoliska (Melanoleuca polioleuca) koja ima crno-smeđi ili skoro crni klobuk i stručak, jedino je rub klobuka nešto svjetliji. Nema opasnosti, jer su sve navedene vrste jestive. Od slične i poznatije Melamoleuca grammopodia razlikuje se što ista miriše na brašno, a M.melanoleuca nema mirisa.